• Νέα
  • /
  • Μία νίκη και μία ήττα ο απολογισμός

18/2/2015

Με μία νίκη και μία ήττα συνεχίστηκαν τα πρωταθλήματα των κοριτσιών μας το προηγούμενο Σαββατοκύριακο. Συγκεκριμένα το Σάββατο οι κορασίδες έκαναν το καθήκον τους και κλείδωσαν κατά πολύ μεγάλο ποσοστό την πρόκρισή τους στον επόμενο γύρο των playoff. Στο κλειστό της Τριπόλεως λοιπόν, νίκησαν την ομάδα της Τερψιθέας με 43-33, παρόλο που στο πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε να έχουν «μείνει» στα αποδυτήρια (11-19). Πιέζοντας στην άμυνα αλλά και προσέχοντας περισσότερο στην επίθεση κατάφεραν να μειώσουν στο ημίχρονο 23-25. Συνεχίζοντας την καλή προσπάθεια πήραν μία διαφορά από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά (+6) η οποία έκλεισε στους +10 με το τελευταίο σφύριγμα των διαιτητών. Επόμενη - και πλέον καθοριστική για την τελική κατάταξη – αγωνιστική είναι με αντίπαλο την ομάδα του Φάρου Κερατσινίου την οποία είχαμε κερδίσει στον πρώτο γύρο με την ελάχιστη διαφορά (41-40) μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Η συγκάτοικός μας στην βαθμολογία θα μας περιμένει στις 28/2 στο κλειστό του Κερατσινίου και ώρα 19.30.

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: ΑΟΝΑ-ΤΕΡΨΙΘΕΑ 43-33

(ΘΕΟΦΑΝΙΔΗΣ): ΚΟΥΚΟΥΛΙΤΑΚΗ ΞΕΝΙΑ 2 , ΝΤΟΥΠΗ ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ, ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑΝΝΑ,

ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΑΝΔΡΙΑΝΑ 18,ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΑ 8, ΜΕΝΕΓΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ, ΜΗΤΑ ΟΛΓΑ , ΘΕΟΦΑΝΙΔΗ ΑΡΓΥΡΩ 2, ΤΖΙΝΑ ΠΗΓΗ 4, ΓΕΡΟΒΑΣΙΛΗ ΓΛΥΚΕΡΙΑ 2 ΚΑΛΟΥΔΗ ΒΑΣΙΑ 2, ΣΙΟΥΤΗ ΜΑΡΙΝΑ,ΑΝΤΩΝΙΟΥΔΑΚΗ ΒΑΣΙΑ 5(1).

Σε ένα πολύ δύσκολο εκ των προτέρων παιχνίδι, οι μικρές μας δεν κατάφεραν να κάνουν την έκπληξη – παρόλο που προσπάθησαν πολύ γι’ αυτό – με αντίπαλο την ομάδα του Κρόνου. Με το εφιαλτικό 6-20 ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο και με το εξίσου εντυπωσιακό 19-39 έκλεισε το ημίχρονο. Εκεί όμως τα κορίτσια αποφάσισαν να πιέσουν όσο μπορούν και να προσπαθήσουν να καλύψουν την διαφορά. Κάτι που κατάφεραν στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 18-6. Με την διαφορά λοιπόν στους 8 πόντους ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο όπου στις αρχές του μειώθηκε κι άλλο, αλλά κάπου εκεί οι κοπέλες μας «έμειναν» από δυνάμεις και σε συνδυασμό με την ευστοχία των αντιπάλων μας στα τρίποντα άνοιξε η «ψαλίδα» μέχρι το τελικό 48-63. Επόμενη και σημαντική αγωνιστική είναι η αναβληθείσα με αντίπαλο την ομάδα του Πανιωνίου στο Κλειστό Κορωναίος στις 21/2 και ώρα 9.00 π.μ.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ : ΑΟΝΑ-ΚΡΟΝΟΣ 48-63

(ΣΑΧΑΝΙΔΟΥ):  ΜΑΡΚΟΛΕΦΑ ΑΝΔΡΙΑΝΑ ,ΡΕΤΣΙΝΑ ΖΩΗ,ΘΕΟΦΑΝΙΔΗ ΞΑΝΘΙΠΠΗ 1,ΜΠΟΓΑ ΕΙΡΗΝΗ, ΡΕΤΣΙΝΑ ΣΤΑΥΡΙΝΑ 4, ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΑ 16, ΚΟΚΟΥΛΙΤΑΚΗ ΞΕΝΙΑ 16, ΒΑΒΟΥΛΑ ΑΡΤΕΜΙΣ , ΜΕΝΕΓΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 6, ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 2, ΜΙΧΑΛΗ ΜΑΡΙΑ, ΚΑΤΣΑΡΕΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ 3.