• Νέα
  • /
  • Απόλυτα επιτυχημένο το Σαββατοκύριακο για τα κορίτσια

27/1/2015

Νίκη για κορασίδες και παγκορασίδες στους αγώνες του Σαββατοκύριακου που πέρασε. Συγκεκριμένα, οι μεγάλες κέρδισαν την ομάδα της Ελευθερίας Μοσχάτου με 53-44 σ΄ ένα παιχνίδι όπου δόθηκε η ευκαιρία στον προπονητή να δώσει χρόνο σε όλες τις παίκτριες και να ξεκουράσει κάποιες από τις βασικές ενόψει της δύσκολης συνέχειας των αγώνων. Οι δύο ομάδες στην αρχή ήταν πολύ κοντά στο σκορ, αλλά σιγά – σιγά η διαφορά μεγάλωνε, έτσι ώστε να φτάσει σε πιο ασφαλή επίπεδα για την ομάδα μας. Επόμενη αναμέτρηση για τις κορασίδες είναι στις 24/1 στο κλειστό του Αγ. Δημητρίου, με την ομάδα της Δάφνης Αγ. Δημητρίου στις 15.15. Ένα αρκετά δύσκολο παιχνίδι, μιας και η ομάδα μας είχε κερδίσει στον πρώτο γύρο με μόλις ένα πόντο διαφορά σ΄ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ:  (ΘΕΟΦΑΝΙΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ)

ΚΟΥΚΟΥΛΙΤΑΚΗ ΞΕΝΙΑ , ΘΕΟΦΑΝΙΔΗ ΞΑΝΘΙΠΠΗ. 2, ΝΤΟΥΠΗ ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ,ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑΝΝΑ,

ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΑΝΔΡΙΑΝΑ 21 , ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΑ 4 ,ΜΕΝΕΓΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ,

ΚΑΛΟΥΔΗ ΒΑΣΙΑ 2ΜΗΤΑ ΟΛΓΑ , ΘΕΟΦΑΝΙΔΗ ΑΡΓΥΡΩ 12 ,ΤΖΙΝΑ ΠΗΓΗ , ΑΝΤΩΝΙΟΥΔΑΚΗ ΒΑΣΙΑ. 8,

ΓΕΡΟΒΑΣΙΛΗ ΓΛΥΚΕΡΙΑ 4.

Την πρώτη της νίκη και μάλιστα εκτός έδρας πέτυχε και η ομάδα των παγκορασίδων, με αντίπαλο την αντίστοιχη του Πρωτέα Βούλας με τελικό σκορ 33-35. Η γηπεδούχος ομάδα ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και σε συνδυασμό με την αστοχία των κοριτσιών μας στις βολές κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 22-15. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η δυνατή άμυνα και η μεγαλύτερη προσήλωση στην επίθεση έφεραν ένα επιμέρους σκορ

2-12 οπότε το δεκάλεπτο τελείωσε με 24-27. Η αντεπίθεση που έκανε η ομάδα του Πρωτέα στην τελευταία περίοδο, δεν απέδωσε καρπούς, με συνέπεια οι μικρές να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς. Ο επόμενος αγώνας θα γίνει στις 30/1 – εξαιτίας της αναβολής όλων των πρωταθλημάτων λόγω εκλογών – στις 18.15 στο κλειστό του Ελληνικού Β’ με αντίπαλο την Τερψιθέα Γλυφάδας.