• Νέα
  • /
  • Μία νίκη και μία ήττα

20/3/2015

Ηττήθηκε στην προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου η ομάδα των κορασίδων. Η ομάδα της Προοδευτικής, πιο συγκεντρωμένη στο παιχνίδι και πιο αποφασισμένη να κάνει την υπέρβαση, κατάφερε στο τέταρτο δεκάλεπτο να πάρει «κεφάλι» στο σκορ και να με ένα επί μέρους 15-2 να πανηγυρίσει την νίκη που - εκτός απροόπτου - την κρατάει στην A’ κατηγορία . Τίποτα δεν έδειχνε ότι το παιχνίδι θα εξελιχθεί έτσι, μιας και με το ημίχρονο στο 16-26, φαινόταν ότι η ομάδα μας θα είχε ένα εύκολο απόγευμα. Λίγο όμως η ατυχία, λίγο η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης, έφεραν αυτήν την ήττα που δεν στοιχίζει κάτι στην ομάδα μας η οποία στην τελευταία αγωνιστική υποδέχεται την ομάδα του Πρωτέα Βούλας στο κλειστό των Αργοναυτών το Σάββατο 21/3 τη γνωστή πια ώρα 20.15. Και μετά, η μεγάλη ώρα των playoff!

Προοδευτικη 41 - Αονα 35

ΑΟΝΑ(Θεοφανίδης): Κουκουλιτάκη ,Θεοφανίδη , Ντούπη ,Σιούτη ,Παπακωνσταντίνου Α 7, Παπακωνσταντίνου Δ. 13(2) , Mενέγα ,Θεοφανιδη Α. ,Τζίνα 2 ,Αντωνιουδάκη 11(1), Μητα 2.

Σε αντίθεση με τις κορασίδες, η ομάδα των μικρών κέρδισε την αντίστοιχη του Πρωτέα Βούλας με το επιβλητικό 51-18. Μετά το 15-6 του πρώτου δεκαλέπτου, ήρθε το 17-0 του δευτέρου και το 7-2 του τρίτου τα οποία-όπως ήταν φυσικό-καθόρισαν και τον νικητή. Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το 4ο δεκάλεπτο, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στις δύο προπονήτριες να δοκιμάσουν διάφορα σχήματα και να δώσουν χρόνο συμμετοχής και στις πιο μικρές παίκτριες των δύο συλλόγων. Ο επόμενος και πολύ σημαντικός αγώνας είναι την Κυριακή 22/3 στο ΔΑΚ Γλυφάδας με αντίπαλο την ομάδα της Τερψιθέας στις 13.00.

ΑΟΝΑ 51- ΠΡΩΤΕΑΣ 18

(ΣΑΧΑΝΙΔΟΥ):  ΜΑΡΚΟΛΕΦΑ ΑΝΔΡΙΑΝΑ ,ΡΕΤΣΙΝΑ ΖΩΗ,ΘΕΟΦΑΝΙΔΗ ΞΑΝΘΙΠΠΗ 4,ΜΠΟΓΑ ΕΙΡΗΝΗ, ΡΕΤΣΙΝΑ ΣΤΑΥΡΙΝΑ 4, ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΑ 13, ΚΟΚΟΥΛΙΤΑΚΗ ΞΕΝΙΑ 9, , ΜΕΝΕΓΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 6, ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 8, ΜΙΧΑΛΗ ΜΑΡΙΑ, ΚΑΤΣΑΡΕΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ 5.