• Νέα
  • /
  • Νίκες για τα κορίτσια

11/2/2015

Με νίκη ξεκίνησε το αγωνιστικό τριήμερο της περασμένης εβδομάδας. Την Παρασκευή, στον αναβληθέντα αγώνα με την ομάδα της Τερψιθέας, οι μικρές πέτυχαν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους με 37-33. Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές, με αποτέλεσμα  το σκορ να μείνει χαμηλά και συγκεκριμένα στο 10-12. Οι κοπέλες μας αφυπνίστηκαν όμως στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους 18-7 πήραν μια διαφορά ασφαλείας. Έτσι, στο τέταρτο δεκάλεπτο άντεξαν στην πίεση της ομάδας της Γλυφάδας, η οποία με τρίποντα κατάφερε να μειώσει την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες αλλά τίποτα παραπάνω. Με αυτή τη νίκη ανέβηκε στην δεύτερη θέση, ισοβαθμώντας με άλλες 4 ομάδες, μέχρι βέβαια και την αγωνιστική της Κυριακής όπου αναβλήθηκαν 2 αγώνες – μεταξύ αυτών και ο δικός μας με αντίπαλο τον Πανιώνιο – με αποτέλεσμα η σημερινή βαθμολογία να είναι πλασματική. Η επόμενη αγωνιστική είναι στις 8/2 στο Κλειστό του Ελληνικού στις 10.30 με αντίπαλο την ομάδα του Πανελευσινιακού.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

(ΣΑΧΑΝΙΔΟΥ):  ΜΑΡΚΟΛΕΦΑ ΑΝΔΡΙΑΝΑ 2,ΡΕΤΣΙΝΑ ΖΩΗ,ΘΕΟΦΑΝΙΔΗ ΞΑΝΘΙΠΠΗ 5,ΜΠΟΓΑ ΕΙΡΗΝΗ, ΡΕΤΣΙΝΑ ΣΤΑΥΡΙΝΑ 5, ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΑ 15, ΚΟΚΟΥΛΙΤΑΚΗ ΞΕΝΙΑ 5, ΒΑΒΟΥΛΑ ΑΡΤΕΜΙΣ , ΜΕΝΕΓΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ , ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 5, ΜΙΧΑΛΗ ΜΑΡΙΑ.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σειρά το Σάββατο πήρε η ομάδα των κορασίδων σε ένα κρίσιμο παιχνίδι για την τελική κατάταξη και την είσοδο στα playoff,με αντίπαλο την ομάδα της Ελευσίνας. Εδώ τα πράγματα ξεκίνησαν ευνοϊκά, με την διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτουνα φτάνει στους 8 πόντους και συγκεκριμένα στο 13-5. Με την ίδια διαφορά πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια, μιας και τοεπιμέρους σκορ του 2ου δεκαλέπτου ήταν 10-10. Στο τρίτο όμως ο Πανελευσινιακός μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε ναμειώσει σε 26-22. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αγχωτικό για όλους, μιας και η διαφορά έφτασε μέχρι και τον ένα πόντο,αλλά τελικά έχοντας καλύτερες επιλογές στα κρίσιμα σημεία, οι κοπέλες μας κατάφεραν να κερδίσουν και αυτό το ροζ φύλλοαγώνα δείχνοντας για μια άλλη φορά «χαρακτήρα» στις δύσκολες στιγμές. Η επόμενη αγωνιστική θα γίνει στις 7/2, ώρα 16.30,στο κλειστό Αν. Βαρίκας με αντίπαλο την ομάδα του Πανιωνίου.