• Νέα
  • /
  • Το ανδρικό πήρε το διπλό

13/11/2015

Πολύ όμορφο παιχνίδι είχαμε στον Κορυδαλλό, με λίγες εναλλαγές στο σκορ, αλλά ουσιαστικές. Στην αρχή λοιπόν έχουμε την Προοδευτική να παίρνει τα ηνία στο προβάδισμα και να θέλει να ξεφύγει, δίχως όμως να τα καταφέρνει. Όμορφο μπάσκετ από τους Κορυδαλλιώτες, αλλά ο ΑΟΝΑ δεν άφηνε το παιχνίδι λεπτό. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και ανέτρεψαν τα μέχρι στιγμής δεδομένα, αλλά με την έναρξη του δευτέρου, οι ''βυσσινί'' πέρασαν ξανά μπροστά ακόμα και με 15 πόντους. Προβάδισμα και ενδείξεις αφεντικού και στο τέταρτο δεκάλεπτο, μέχρι που η διαφορά άρχισε σιγά σιγά να συρρικνώνεται. Στο 1:30 πριν τη λήξη, οι κόποι του ΑΟΝΑ έπιασαν τόπο και πέρασαν μπροστά. Ακολούθησαν από κοινού εύστοχες επιθέσεις, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 4 πόντους διαφορά, αμέσως μετά και την ολοκλήρωση της διαδικασίας των βολών, ολοκληρώνοντας μία τεράστια ανατροπή έχοντας πολλά προβλήματα, αλλά και πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών.
Ο Κουτσουβάς από πλευρά ηττημένων ήταν ο καλύτερος για την ομάδα του, με τον Καμπούρη των νικητών να τα βάζει από παντού και να δείχνει ότι είναι σε τρομερή κατάσταση. Αξίζει να αναφερθούμε ότι ο Παπαϊωσήφ έπαιζε με βαρύ διάστρεμα, μετατρέπωντας σε ηρωική την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο, καθώς και για την καθοριστική παρουσία των Λουπάση (γεν 1999) με δύο στα δύο τρίποντα, Ρετσίνα (γεν 1999) καθοριστικός με κρίσιμα καλάθια, αλλά και ο Θεοφανίδης ο οποίος μάζεψε όλα τα ριμπάουντ. (πηγή sportsofficers)