• Νέα
  • /
  • Μεγάλη συμμετοχή στον 33ο Μαραθώνιο Αθηνών - Μερούσης και Ρεμπούλη οι Πανελληνιονίκες

12/11/2015

Πάνω από 40.000 δρομείς και επιπλέον 5000 παιδιά μετείχαν στους αγώνες της 33ης διοργάνωσης του Αυθεντικού Μαραθωνίου Αθηνών που έγινε την Κυριακή με τερματισμό όλων στο Παναθηναικό Στάδιο. Παράλληλα έγινε και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, με τους νικητές σε Άνδρες - Γυναίκες να προέρχονται από τη Χίο και από τη Λέρο αντίστοιχα.

Ο Χριστόφορος Μερούσης ήταν ο πρώτος μαραθωνοδρόμος που μπήκε στο Στάδιο τερματίζοντας σε 2:21.22 και κέρδισε για 3η συνεχή φορά το πανελλήνιο πρωτάθλημα. Ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος ήταν 2ος σε 2:27.03 κι ενώ στην τελική ευθεία ήταν και ο Δημοσθένης Ευαγγελίδης.

Η Ράνια Ρεμπούλη που τον τελευταίο χρονο ξεκίνησε Μαραθώνιο, έχοντας καταφέρει μάλιστα και το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ήταν η χρυσή πανελληνιονίκης στις γυναίκες, σε 2:54.32, ακολουθούμενη περίπου 1 λεπτό μετά από την νικήτρια των τριών τελευταίων ετών Μάγδα Γαζέα, ενώ τον αγώνα κέρδισε η Hayakari από την Ιαπωνία.

Στους αγώνες των 5χλμ και 10χλμ που προηγήθηκαν νικητές ήταν σε Α-Γ οι Χρήστος Καλίας - Αναστασία Μαρινάκου και Κώστας Γκελαούζος - Αναστασία Καρακατσάνη αντίστοιχα.