Χρυσό η Στεφανίδη και χάλκινο η Παπαχρήστου στο Ευρωπαικό πρωτάθλημα

• Νέα
  • /
  • Χρυσό η Στεφανίδη και χάλκινο η Παπαχρήστου στο Ευρωπαικό πρωτάθλημα

12/7/2016

Το 23ο Ευρωπαικό πρωτάθλημα στίβου Ανδρών-Γυναικών διεξήχθη στις 6-10 Ιουλίου στο Amsterdam με πολλές επιτυχίες για την ελληνική ομάδα.

Κορυφαία, η Κατερίνα Στεφανίδη που πήρε το χρυσό μετάλλιο στο επικοντώ με 4,81μ. που είναι και ρεκόρ αγώνων -το οποίο είχε εδώ και 10 χρόνια η Isinbayeva.
Την 4η θέση στο αγώνισμα πήρε η Νικόλ Κυριακοπούλου με 4,55μ.

Η Βούλα Παπαχρήστου πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν με  άλμα στα 14,47μ.
Ο Μιχάλης Αναστασάκης ήταν 4ος στη σφυροβολία με 75,89μ.

Πολύ καλή εμφάνιση και 6η θέση για την Ελισάβετ Πεσιρίδου στα 100μ. με εμπόδια, με 13"05 -στον 1ο γύρο έτρεξε 12"98.
Την 6η θέση πήρε και ο Κώστας Μπανιώτης στο ύψος με 2,24μ.

Στον ημιμαραθώνιο, εξαιρετική ήταν η Ράνια Ρεμπούλη που τερμάτισε 6η σε 1:11.52 κάνοντας πανελλήνιο ρεκόρ στο αγώνισμα.

Στο 7θλο, την 8η θέση πήρε η Σοφία Υφαντίδου με 6025β. - ενώ στον ακοντισμό έκανε ρεκόρ αγώνων με 56,36μ.

Ακόμη, στους τελικούς αγωνίστηκαν ο Κώστας Φιλιππίδης στο επικοντώ - 6ος με 5,30μ., η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου στη δισκοβολία -7η με 59,23μ., ο Νικόλας Σκαρβέλης στη σφαιροβολία - 11ος με 19,55μ. καθώς και ο Γιάννης Κυριαζής στον ακοντισμό - 12ος με 75,57μ. ενώ στον προκριματικό είχε κάνει μεγάλη βολή και ατομικό ρεκόρ με 81,92μ.

Για μια θέση εκτός τελικού έμειναν στα 200αρια ο Λυκούργος Τσάκωνας και η Μαρία Μπελιμπασάκη όπου στον 1ο γύρο έκανε ατομικό ρεκόρ με 23"03.
Καλή εμφάνιση και για την 4χ400μ. γυναικών (Κατερίνα Δαλάκα, Άννα Βασιλείου, Δέσποινα Μουρτά, Ειρήνη Βασιλείου) με 3.31.66. και 10η θέση στην κατάταξη.

Στα 4χ100μ. γυναικών η ομάδα της Κύπρου (Ολιβια Φωτοπούλου, Ραμόνα Παπαιωάννου, Φιλίππα Φωτοπούλου, Ελένη Αρτυματά) έκανε παγκύπριο ρεκόρ με  43"87 ενώ έμεινε για μια θέση εκτός τελικού
Για την Κύπρο ακόμη, ο Μίλαν Τραίκοβιτς ήταν 5ος στα 110μ. εμπόδια με 13"44 και φοβερές εμφανίσεις, κάνοντας στον 1ο γύρο και παγκύπριο ρεκόρ με 13.39 -αλλά και όριο για Ριο.
Ο Δημήτρης Χονδροκούκης ήταν 7ος στο ύψος με 2,24μ. όπως και ο Βασίλης Κωνσταντίνου που ήταν 9ος ενώ ακυρώθηκε ο Κυριάκος Ιωάννου.

Η Ελλάδα ήταν 14η στην κατάταξη, με το 1 χρυσό κι 1 χάλκινο.
Η Πολωνία ήταν η πρώτη χώρα στα χρυσά έχοντας 6.
Η διοργανώτρια Ολλανδία κυριάρχησε στα σπριντ με τη Daphne Schippers να είναι νικήτρια στα 100μ. με 10"90, ενώ κέρδισε και η 4χ100μ. γυναικών και ακόμα ο Churandy Martina στα 100μ. - ενώ τερμάτισε 1ος και στα 200μ. όμως ακυρώθηκε καθώς πάτησε εσωτερική γραμμή στα πρώτα μέτρα της στροφής.

Στο επικοντώ ο Lavillenie ήταν άκυρος στα 5,75μ. όπου ξεκίνησα και αφφού δεν είχε μείνει άλλος αθλητής στον αγώνα (με τον Πολωνό Sobera να κερδίζει έτσι με 5,60μ.)
Απίστευτο φίνις στα 5000μ. με 5 αθλητές να πέφτουν μαζί στο φώτο φίνις, οι 3 πρώτοι με ίδια επίδοση, 13.40.85 και νικητή τον  Fifa από την Ισπανία.

Και πάλι πήραν τη νίκη η Beitia στο ύψος, ο Rutherford στο μήκος, ο Storl στη σφαιροβολία, η Perkovic στη δισκοβολία, η Wlodarczyk στη σφυροβολία και ο Mekhissi στα 3000μ. στηπλ.